Budućnost Veštačke Inteligencije u Zdravstvu
HORIZON – INCISIVE BEOGRADSKA RADIONICA
BEOGRAD 17. decembar. Projektna radionica INCISIVE održana je u hotelu Nobel u Beogradu od 17. do 18. novembra. Zdravstveni praktičari i istraživači iz oblasti onkologije i veštačke inteligencije iz 10 različitih zemalja pridružili su se događaju klasteriranja INCISIVE „Deljenje zdravstvenih podataka i veštačka inteligencija u slikanju raka – osnaživanje rešenja zasnovanih na veštačkoj inteligenciji za dijagnozu, lečenje i praćenje raka“ u saradnji sa Visarisom. i Univerzitet u Novom Sadu.
Tokom dvodnevne radionice, više od 60 zdravstvenih radnika i istraživača iz oblasti onkologije i veštačke inteligencije imalo je priliku da razgovara o potrebi za AI u dijagnostici, lečenju i praćenju raka. Oni su unapredili svoje znanje o različitim aspektima koji se razmatraju u okviru projekta INCISIVE, kao što su proces deljenja podataka i njegove prednosti, pravni okvir i izazovi koji su uključeni, alati za de-identifikacija medicinske slike (Dicom) i alati i smernice za beleženje slika. , između ostalog.
„Jedna od najvećih prednosti ovog događaja bio je dijalog između lekara i stručnjaka za veštačku inteligenciju“. Vladan Zdravković, menadžer projekta u Visarisu, objašnjava: „Sastanak je bio odlična prilika da se podigne svest u regionu o rešenjima koja će projekat ponuditi i dobiti povratne informacije od profesionalaca na različitim INCISIVE radionicama.
INCISIVE radionica je ponudila zdravstvenim radnicima i istraživačima u svojim oblastima kako bi dalje unapredili istraživanje raka, dijagnozu i predviđanja koristeći veštačku inteligenciju (AI). INCISIVE posvećeni profesionalci koji su razgovarali o sledećim izazovima:
Izazov 1: Izgradite poverenje u usvajanje rešenja veštačke inteligencije u kliničkoj praksi demonstrirajući prednosti INCISIVE platforma.
Izazov 2: Otkrijte nove članove koji su voljni da učestvuju u ekosistemu INCISIVE, dele svoje podatke i iskorišćavaju usluge platforme i na taj način doprinose održivosti rešenja u srednjem roku. Izazov 3: Razmenite znanje i iskustvo sa sličnim istraživačkim inicijativama .Događaj je imao nekoliko sesija gde polaznici su naučili korak po korak kako da dele podatke i koje prednosti oni imaju. Takođe, naučili su više o AI i kako se koristi u INCISIVE-u, održana je i obuka za zdravstvene radnike i istraživače veštačke inteligencije.
Tokom radionice organizovan je panel „HCP perspektiva“. Dr Joanis Seimenis i dr Kostas Lukas sa Atinskog univerziteta u Grčkoj, takođe dr Ružica Maksimović i dr Ruža Stević sa Univerziteta u Beogradu izneli su i razgovarali o stavovima na temu AI perspektive u medicini na panelu „Perspektiva HCP ” kojoj su prisustvovali i eminentni radiološki stručnjaci (dr Jasmina Boban sa Univerziteta u Novom Sadu, dr Dragan Dulović sa VMA, dr Jovica Šaponjski i dr Raša Vojnović sa Univerziteta u Beogradu).